82%

نحوه محاسبه سن بارداری

دلیل محاسبه سن بارداری از روز اول پریود چیست؟

چون زمان دقیق تخمک گذاری هر شخص را نمی دانیم و نمی شود برای هرشخص یک روز خاص وثابت را برای تخمک گذاری در نظر گرفت، ماما یا پزشک برای محاسبه سن بارداری روز اول پریود را در نظر میگیرد.

بارداری شامل چند هفته می شود؟

سن بارداری از نظر علمی، بر اساس هفته می باشد. کل بارداری 280 روز (٤٠ هفته / ٩ ماه و ده روز) هست. (از روز لقاح، نه از روز اول پریود). اما اصولا در علم زنان و مامایی از روز اول پریود حساب می شود و به همین دلیل بارداری ٤٢ هفته می شود. (که در واقع ٢ هفته اولش باردار نیستید).

محاسبه سن بارداری بر اساس قاعدگی

روش های محاسبه سن بارداری (ماشین حساب بارداری):

پزشک و ماما از روش های مختلفی برای تعیین سن بارداری شما استفاده می کنند. رایج ترین این روش ها سونوگرافی است که اندازه ساک بارداری و ارتفاع بین سر و عضله سرین برای تعیین سن جنین و بارداری استفاده میشود. سایر روش های تعیین کننده سن بارداری بطور تقریبی از چند روش محاسبه میشود که شامل موارد زیر است:

  • آخرین روز قاعدگی
  • آزمایش خون BHCG
  • روش سونوگرافی
  • روش اندازه گیری ارتفاع رحم

تعیین سن بارداری بر اساس قاعدگی:

با استفاده از اولین روز آخرین قاعدگی شما، سن بارداری را مشخص میکنند (بعلاوه یا منهای ٢هفته) پزشک 280 روز را به اولین روز آخرین پریود شما اضافه میکند و زمان زایمان شما مشخص می شود. این عدد همیشه درست نیست. اما شاخص خوبی از اندازه جنین خواهد بود.

محاسبه هفته بارداری در حاملگی نرمال:

برای یک زن با یک دوره منظم، بارداری معمولا حدود ٢١-١١ روز پس از اولین روز از آخرین دوره اتفاق می افتد. اکثر زنان تاریخ دقیق بارداری را نمی دانند، زیرا به زمان تخمک گذاری بستگی دارد. بنابراین، تاریخ بارداری آنها صرفا برآوردی است که بر اساس اولین روز از آخرین دوره آنها است.

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال
تبلیغات
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران اپلیکیشن پرسش از متخصص زنان دانلود