82%

عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی)

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم، معمولا برای شناخت مشکل در زنانی که مشکل باروری دارند بکار می رود. عکس رنگی رحم، به پزشک این امکان را می دهد که شکل و ساختمان دهانه ی رحم و لوله های فالوپ و هر نوع بدشکلی رحم و ساختار تولید مثلی را ارزیابی کند.

عكس رنگی رحم  (هیستروسالپنگوگرافی) و باردارى:

در هیستروسالپنگوگرافی (عکس رنگی رحم) از نوعی اشعه ایکس برای بررسی رحم و لوله‌های رحم زنانی که دچار مشکلات نابارورى هستند، استفاده می‌شود. عکس رنگی رحم همچنین برای بررسی سقط جنین ناشی از اختلالات رحم استفاده می‌شود. گاهی اوقات جراح با استفاده از عکس رنگی از رحم می‌تواند لوله‌های رحم (فالوپ) مسدود شده را باز کند و امکان بارداری بیمار را فراهم سازد.

كاربرد عكس رنگى رحم:

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی، معمولا برای شناخت مشکل در زنانی که مشکل باروری دارند بکار می رود. عکس رنگی رحم، به پزشک این امکان را می دهد که شکل و ساختمان دهانه ی رحم و لوله های فالوپ و هر نوع بدشکلی رحم و ساختار تولید مثلی را ارزیابی کند.این روش همچنین می تواند برای ارزیابی سقط جنین های مکرر که نتیجه ی ناهنجاری های مادرزادی رحم و نشان دادن وجود و شدت این ناهنجاری ها بکار رود.

این ناهنجاری ها شامل موارد زیر است:

  1. توده های توموری
  2. چسبندگی های لوله رحم
  3. فیبروئیدهای رحمی

عکس رنگی رحم همچنین برای ارزیابی لوله های فالوپ و رویت اثرات جراحی لوله ای که شامل:

  1. انسداد لوله های فالوپ در نتیجه عفونت و زخم بوجود آمده است.
  2. بستن لوله ی رحمی
  3. بسته شدن لوله های فالوپ در یک روش عقیم سازی و برگشت دادن عقیمی
  4. دوباره باز کردن لوله های فالوپ بدنبال یک عقیم سازی

هزینه عكس رنگى رحم:

هزینه عکس رنگی رحم به بیمارستان یا مرکز درمانی که مراجعه می‌کنید و نوع دستگاه و استفاده از بی‌حسی بستگی دارد. فاکتور مهم دیگر بیمه درمانی شماست. در بیمارستان هایی که طرف قرارداد بیمه باشند هزینه عکس رنگی از دهانه رحم تا یک دهم قیمت آزاد کاهش خواهد یافت.

هشدارها ونكاتی درباره هیستروسالپنگوگرافی:

  1. تشعشع موثر در این روش امتحان در حدود یک میلی سیورت است که برابر با همان مقدارتشعشعی است که یک شخص معمولی در مدت 4 ماه از طرق معمولی دریافت میکند .
  2. در وضعیت های التهاب مزمن، عفونت لگنی یا بیماری مسری جنسی درمان نشده اطمینان حاصل کنید وضعیتتان را قبل از امتحان (برای جلوگیری از بدتر شدن عفونت) به پزشک یا تکنولوژیست اطلاع داده اید.
  3. زنان باید همیشه هرگونه احتمال حاملگی شان را به پزشک یا تکنولوژیست اطلاع دهید.

عکس رنگی رحم

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال
تبلیغات
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران اپلیکیشن پرسش از متخصص زنان دانلود