82%

هر آنچه باید در مورد هر هفته از بارداری خود بدانید.

توجه کنید که مطالب بارداری هفته به هفته سایت یک زن ، بر مبنای "سن بارداری" می باشد. یعنی از اولین روز آخرین پریود تان .

توجه کنید که مطالب بارداری هفته به هفته سایت یک زن ، بر مبنای "سن بارداری" می باشد. یعنی از اولین روز آخرین پریود تان. پس شما بر طبق سن بارداری تان که پزشک یا ماما برایتان حساب کرده ، با ما پیش بیایید . برای مثال ، وقتی پزشک تان سن شما را 11 هفته و 2 روز در پرونده شما نوشته ، پس یعنی شما 11 هفته را تمام کرده و وارد هفته 12 شده اید. در سایت یک زن هم همان هفته 12 بارداری را بخوانید. همچنین می توانید برای محاسبه سن بارداری و روز زایمان از ابزارهای یک زن استفاده کنید.

بعد از گذراندن دوران شیرین بارداری و به دنیا آمدن فرزندتان، همراه با ما در قسمت رشد شیرخوار هفته به هفته باشید.

هفته اول بارداری:

بارداری در آغاز هفته یکم از آخرین قاعدگی شروع می شود و معمولا 280 روز یا 40 هفته به طول می انجامد. هفته اول بارداری در واقع شما باردار نیستید و تغییر عمده ای در بدن شما به وجود نمی آید، گرچه به عنوان یک مادر باردار چرخه قاعدگی خود را از دست می دهید و بدن شما برای تخمک گذاری آماده شده است.

هفته دوم بارداری:

بچه که تا این مرحله جنین نام دارد، در هفته دو بارداری، شامل ۱۵۰ سلول است که در ۳ لایه قرار می گیرد. سلولهای مهره ی کمر در جایی تشکیل می شوند که در آینده باقی اندامها نیز به وجود می آیند.

در پایان هفته 2 بارداری، تخمک دارای سه لایه سلول می شود که هر یک وظیفه ی خاص خود را دارند. از اولین لایه ی سلولی اندامهای تنفسی و لوله گوارش تشکیل می شود. از دومین لایه ی سلولی استخونها، عضلات، بافتها، اندامهای جنسی، تخمدانها و سیستم گردش خون تشکیل و ازسومین لایه ی سلولی پوست، مو، مغز و نخاع تشکیل می شود و تخمک همچنان گرد است. در این هفته بچه ی شما حدود یک تا دو میلی متر است!

هفته سوم بارداری:

در این هفته 30 درصد زنان دچار خونریزی ناگهانی میشن که رنگ روشنی داره، خونریزی لانه گزینی به صورت ترشحات صورتی یا قهوه ای روشنه. این خون معمولا تیره تر از خون پریودی است چون زمان بیشتری طول کشیده که از رحم به واژن برسه. مقدار خونریزی خیلی کمه و معمولا دو روز طول می کشه.

ممکنه در این دوره حالت تهوع در بارداری داشته باشین خوردن آب انار قبل از صبحانه میتونه شمارو از این حالت دور کنه.

هفته چهارم بارداری:

جنین شما در هفته چهارم بارداری در مرحله رویانی است. از زمان بسته شدن نطفه تا هفته هشتم یا دهم به جنین شما رویان گفته میشه. در این هفته، کودک شما تلاش می کنه تا به دهانه رحم بچسبه. شما ممکنه در هفته چهار بارداری، احساس درد خفیفی در شکم خودتون داشته باشین. نترسید! این دردها خیلی طبیعیه. چون رحم شما داره تبدیل به یه خونه جدید برای رویان کوچیک شما میشه، همینطور بدن شما هم داره خودشو با هورمون های بارداری سازگار میکنه.

هفته پنجم بارداری:

در هفته پنجم بارداری، جنین در حال رشده ولی هنوز خیلی شبیه انسان نیست و از یک سر رشد نکرده و یک دم تشکیل شده! هفته 5 بارداری، قلب کودکتان شروع به زدن میکنه، در سونوگرافی دکتر ممکنه بتونه صدای قلب جنین را بشنود. همچنین جفت، که مواد غذایی از طریق آن به کودک می رسه و مایع آمنیوتیک، که محیطی گرم و ایمن برای جنین ایجاد می کنه تا به راحتی در آن حرکت کنه، هر دو در حال رشد و تکامل هستند. بند ناف هم جنین رو به ذخیره خونی مادر متصل می کنه.

هفته ششم بارداری:

در هفته ششم بارداری بدن کوچولوی شما کمی منحنی و شبیه حرف C انگلیسی شده. رشد جنین شما در این دوره بسیار سریع داره انجام میشه. در این هفته بند ناف تشکیل می شه که وظیفه اون رسوندن مواد مغذی و اکسیژن به جفت است. برآمدگی‌های کوچکی که روی صورت اون وجود داره و قراره در چند هفته آینده چشم‌ها را تشکیل بده. سیستم عصبی و مغز جنین به سرعت در حال شکل گیری و تکامله. در جلوی مغز دو قسمت شاخه مانند تو خالی رشد می‌کنند که دو کاسه چشم را تشکیل می‌دهند. داخل هر حفره، سلول‌های پوستی به عدسی و قرنیه تبدیل می‌شوند.
قلب کودکتان در هفته 6 بارداری، خون رو در بدن کوچیکش به گردش در می یاره و قلب هم هنوز یک بر آمدگی در جلوی بدنه (که نهایتا به حفره قفسه سینه حرکت میکنه). قلب جنین حدود 100 تا 160 بار در دقیقه می‌تپه اما ضربان قلبش هر روزسریع‌تر میشه. قلب شروع به پمپاژ خون کرده و بیشتر اندام‌ها از جمله کلیه‌ها، کبد و ریه‌ها شروع به شکل‌گیری می‌کنند.

هفته هفتم بارداری:

در هفته هفتم بارداری اندازه رحم تغییر میکنه، رحم شما بزرگتر و اندازه یک مشت گره کرده میشه. حالت تهوع در بارداری که از چند هفته پیش شروع شده همچنان ادامه داره و تا هفته 14 بارداری هم ممکنه با شما همراه باشه، سعی کنید به جای ناراحتی با این موضوع کنار بیاین، مثلا با گذاشتن چند تا بیسکویئت کنار تختتون و خوردن مایعات زیاد، دور شدن از بوهایی که برای شما آزار دهنده هستند .

درد کم یا خفیف و یا درد زیاد شکمی شروع میشه و اون هم بدلیل تغییر اندازه رحم شما اتفاق افتاده. با خوردن هر وعده غذایی شما احساس میکنین زیاد غذا خوردین، در صورتی که هضم غذا در بدن شما به کندی صورت میگیره و نباید نگران این موضوع باشید. چون با کند شدن سرعت هضم غذا بدن مواد غذایی مفید رو میگیره و این غذای مفید هم به جنین شما میرسه.

هفته هشتم بارداری:

اندازه جنین شما در هفته هشتم بارداری، تقریبا 1.6 سانتی متر تا 2 سانتی متر و وزنی حدود 2 تا 3 گرم است. جنین مرتب در داخل رحم شما در حال حرکته و جای خودش رو تغییر میده. گرچه شما تا چند هفته دیگه هم نمیتونید حرکت های جنین رو حس کنید. دنبالچه ای کوچک که در انتهای جنین قرار گرفته کم کم در حال کوچک شدنه و تا هفته های آینده به کلی از بین میره.

از صورت جنین عضوی که خود نمایی میکنه چشم ها هستند، چشم ها دارای رنگدانه هستند. رشد گوش خارجی جنین در این هفته کامل شده. لب بالایی و بینی جنین هم شکل گرفته و استخوان سقف دهان هم تشکیل شده. قلب جنین شما، 150 بار در دقیقه می تپه، تقریبا دو برابر سریع تر از ضربان قلب شما!!

هفته نهم بارداری:

میزان هورمون های حاملگی در هفته نهم بارداری خیلی بیشتر می‌شه. ترشحات واژن افزایش پیدا کرده و پستان ها هم بزرگتر و حساس‌تر می‌شود. چربی زیر پوست افزایش پیدا میکنه و نیاز بیشتری به شست و شوی موهای خود پیدا می کنید. حجم خون بدن شما همچنان در حال افزایشه و در سه ماه دوم به حداکثر خود می‌رسه و در سه ماه سوم بارداری کم می‌شه.
در این دوره ممکنه نفخ یا باد معده هم داشته باشین که کاملاً طبیعیه. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان باعث شل شدن ماهیچه‌ها و عضلات شما شده و به همین دلیل هضم غذا در بدن کندتر انجام می‌شه. شل‌ شدن عضلات عوارض دیگه ای مثل عفونت واژن و برفک واژن را هم ایجاد می‌کنه. این روزها کمی بد اخلاق و بی حوصله هستید. همه این حالات در بدن شما مادر عزیز طبیعیه و نباید نگران باشید.

هفته دهم بارداری:

از هفته دهم بارداری به بعد مرحله موسوم به دوره جنینی آغازشده و شما دیگر یک رویان کوچک نیست. از این هفته به بعد، هر روز جزئیات بیشتری بر روی بدن او ظاهر می شه، ناخن‌های انگشتان دست‌ و پا و موهایی شبیه به کرک هلو. انگشتان او اکنون کاملا از یکدیگر جدا شده‌اند؛ بازوها در محل آرنج‌ها خمیده شده و انحنای کمی پیدا کرده‌اند.
دستانش از مچ خم‌ شده و روی قلبش قرار گرفته‌اند، پاهای او بزرگ‌تر شده‌اند، و احتمالا پاها به‌ اندازه‌ای بزرگ‌ شده‌ که بتونه در جلوی بدن به هم برخورد کنه. او مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیک بوده و با پاهایش لگد می‌زند!

هفته یازدهم بارداری:

با اندازه گیری جنین در هفته یازدهم بارداری، متوجه خواهید شد که قد فرزندتان تقریبا 4 تا 3/4 سانتی متره. جنین ممکنه در این دوره 7 گرم وزن داشته باشه. الان جنین به اندازه انگشت شست یک آدم بزرگساله.

حدود 2 تا 3  درصد نوزادان در هنگام تولد، دچار نقایص مادر زادی هستند. سندرم داون (منگلیسم)، نقایص لوله عصبی و سندرم تریزومی 18 از جمله این نقایص هستند. آزمایش های غربالگری که از ابتدای هفته 11 تا انتهای هفته 13 بارداری انجام میشه که برای تشخیص به موقع سندرم داون و تریزومی 18 انجام می شه و شامل آزمایش خون و سونوگرافی است.

هفته دوازدهم بارداری:

هفته 12 بارداری، هفته ی مهمی در بارداریه و انتهای مهم ترین مرحله ی رشد و نمو کودک شماست.
بدن کودک شبانه‌روز در حال فعالیته. چشم و گوش‌هایش در حال قرار گرفتن در جای اصلی خودشون هستن. کلیه‌هایش مسئولیت تولید ادرار را بر عهده ‌گرفته‌اند و این روزها جنین مایع آمنیوتیک را می‌نوشد. حرکاتش بدن جنین هم زیادتر شده. در این هفته، غده هیپوفیز شروع به ساخت بسیاری از هورمون‌ها می‌کنه. سلول‌های عصبی جنین به‌سرعت زیاد شده و ارتباطات عصبی مغز در حال شکل‌گیری است. عضلات به مغز پاسخ می دهند، چون تمام حرکاتشان باید کنترل بشه، ولی هنوز این امکان وجود نداره.

هفته سیزدهم بارداری:

هفته سیزدهم بارداری، هفته آرامی برای شماست. سرحال‌تر از قبل هستید و خبری از خستگی‌ ها و بی حوصلگی های قبلی نیست. سطح ماده ی hCG، استروژن و پروژسترون دوباره تغییر می کنه و اکثر خانم ها حالت تهوع شان از بین میره. البته ممکنه که تا هفته چهاردهم و حتی تا هفته بیستم علائمی مثل تهوع در بارداری همراه شما باشه و در برخی موارد هم سوزش معده جای تهوع را می‌گیره. گردش خون در بدن افزایش پیدا میکنه و ممکنه باعث زکام یا خون ریزی لثه بشه.
ضخامت تقریبی رحم در حدود دوازده سانتی متره شما می تونید در زیرشکم، هنگام لمس کردن، رحم رو مثل یک توپ گرد و نرم رحم رو حس کنید. خطر ابتلا به سقط جنین هم بسیار کم شده، ولی از این هفته به بعد باید بیشتر مراقب بهداشت فردی خودتون باشید. اگر شما آزمایش‌های خون سه ماهۀ اول و سونوگرافی NT خود را انجام ندادید، هفته سیزدهم بارداری آخرین فرصت برای انجام این آزمایش‌هاست.

هفته چهاردهم بارداری:

در هفته چهاردهم بارداری اندازه جنین به شکل مشت گره کرده شماست. شما هنوز هم قادر نیستید حرکت‌های کودک رو احساس کنید، اما دست‌ها و پاهای جنین که الان حدود 1.25 سانتی‌متر طول دارند، فعال‌تر و انعطاف‌پذیرتر شدند. هر هفته اعضای صورتش بیشتر از قبل رشد می‌کنه و در این هفته، گردن جنین بزرگتر میشه و نگهداری از سر رو خودش به عهده می‌گیره. در این حالت دیگه چانه‌اش روی سینه قرار نمی‌گیره. نکته مهم اینه که از هفته 14 بارداری اندام‌های جنین از نظر اندازه و عملکرد بیشتر رشد می کنند. اعضای تناسلی در فرزندان دختر(تخمدان) و در فرزندان پسر(پروستات) هم بیشتر رشد می کنند و تشخیص جنسیت را آسانتر می‌کنه.

هفته پانزدهم بارداری:

هفته 15 بارداری هفته ای سراسر از تغییرات در جنین شماست. اندازه پاهای جنین بزرگتر از دستهاش شده و میتونه همه مفصلها و اعضایش را حرکت بده. غده هاي عرقی به تدريج ظاهر می شوند و با اينكه چشم های جنین بسته است، چشمانش می تونن نور را حس کنند. اگر شما در معرض يك نور شديد در ناحیه شکم قرار بگیرید، احتمالا كودك شما روي خود را از نور برمي گردونه و این وضعیت تا هفته بیست و هفتم ادامه داره. مژه ها روی پلک های بسته در حال رشد و ابروها نیز در حال شکل گیری هستند. بدن جنین به صورت مستقیم ایستاده و نسبت به سر او، به سمت جلو حرکت می کنه.

اهمیت دادن به تغذیه در شما به عنوان یک مادر باردار بسیار مهمه. از مواد غذایی  مغذی و سالم استفاده کنید و این رو هم بدونید که جنین می تونه طعم مواد غذایی که شما مصرف می کنید از طریق مایع آمنیوتیک حس کنه. مصرف مواد غذایی با طعم های مختلف باعث رشد جوانه های چشایی در جنین میشه.

هفته شانزدهم بارداری:

در هفته شانزدهم بارداری، جنین شما وزنش تقریبا دو برابر شده و چند سانتی متر هم طول جنین افزایش پیدا می کنه. ماهیچه های صورت رشد کردند و جنین توانایی باز و بسته شدن لب ها رو داره. حرکت دستهاش زیاد شده و ممکنه بند ناف رو با دستاش بگیره اما نگران نباشید، چون دستهاش اونقدر قدرت نداره که بتونه به اون آسیبی وارد کنه. جنین به اندازه یک گلابی در رحم شما قرار گرفته. اندام های پایین بدنش مثل پاهایش بلندتر شده و حالا در حال شنا کردن در مایع آمنیوتیک است. اضافه وزن در بارداری برای شما باید طبیعی باشه و دیگه نباید نگران این موضوع باشید . شکم شما بیش از حد گرد شده و بیرون زده. رحم شما هزار برابر معمولی خود رشد کرده و این رشد تا تولد کودک عزیزتان ادامه داره. تا هنگام زایمان، روزی حدود 450 گرم به وزن شما اضافه میشه.

هفته هفدهم بارداری:

در هفته هفدهم بارداری، جنین کوچک شما می تونه صداهای بلند رو بشنوه و با شنیدن این صداها حرکت کنه. براحتی مفصل های خودش رو تکون میده و غضروف هاش در حال تبدیل شدن به اسکلت هستند. بند ناف از لحاظ طولی رشد کرده و محکم تر و ضخیم تر شده.
در این هفته اگر جنین دختر باشه تخمک‌ها و اگر جنین پسر باشه اسپرم‌ها تکامل پیدا می‌کنند. در جنین دختر قبل از تولد میلیون‌ها تخمک و در جنین پسر در انتهای شکم بیضه‌ها رشد میکنه و در پایان حاملگی بیضه‌ها در کیسه بیضه قرار می‌گیرند.

هفته هجدهم بارداری:

در هفته هجدهم بارداری ممکنه اشتهای شما بیشتر شده باشه و پرخوری کنید. اضافه وزن در بارداری شما در این هفته به 4 تا 6 کیلوگرم می‌رسه. چند آزمایش خون و آزمایش غربالگری در این هفته، ممکنه پیشنهاد داده بشه تا اختلالات ژنتیکی مثل سندروم داون، تریزومی 18 و اسپینا بیفیدا رو مشخص کنه. اگه در انجام سونوگرافی شرایط جنین غیر طبیعی باشه به شما و همسر شما در مورد نگه داشتن جنین و یا سقط جنین راهنمایی داده میشه.

هفته نوزدهم بارداری:

در هفته 19 بارداری، پوست جنین با لایه چربی به نام «ورنیکس» پوشانده میشه، که حالت لغزنده و سفیدی داره و بدن جنین رو از خشک شدن محافظت می کنه. یکی از کارهای دیگه ای که این ماده لیز و نرم انجام میده باعث حرکت آسانتر کودک در مجرای زایمان میشه و البته این چربی محافظ پس از تولد کودک او را گرم نگه می داره. قد و وزن جنین در این هفته حدود 15 سانتی متر و 250 گرم می باشد.

هفته بیستم بارداری:

جنین در هفته بیستم بارداری، عمل بلعیدن رو بیشتر انجام می‌ده  که یک تمرین خوب برای دستگاه گوارش اوست. عضلات جنین قدرت بیشتری پیدا کرده و شما به راحتی میتوانید حرکات او را حس کنید. همچنین در این هفته پوستش ضخیم‌تر از قبل و ریه های جنین به اندازه کافی رشد کرده اند. رحم بزرگتر شده و فشردگی رحم به طرف شکم کاملا مشخصه. بعد از هفته بیستم بارداری، رشد رحم هر هفته حدود یک سانتی متره. بیرون زدگی ناف، کشیده شده یا به طرف بیرون می‌آید. ترک پوستی یا استریا که در ابتدا بنفش هستند، اما کم کم به رنگ سفید و نقره ای تبدیل می شوند

هفته بیست و یکم بارداری:

کودک عزیز شما با ورود به هفته بیست و یکم بارداری، دارای ابرو و مژه شده ولی هنوز چشم هایش بسته است. اما با چشم های بسته هم می تونه تفاوت نور و تاریکی رو تشخیص بده و با تغییر دادن اجزای صورت و قرار دادن دستها در جلوی صورت نسبت به نور واکنش نشون میده.
 همچنین ناخن های تیزی انگشت دست و پای جنین رو پوشونده، که اگر روی پوست جنین توسط مایع ورنیکس پوشونده نشده باشه و محافظت نشه، پوست توسط این ناخن ها خراش برداشته و آسیب خواهد دید.  

هفته بیست و دوم بارداری:

در هفته بیست و دوم بارداری به اندازه کافی از کره و مارگارین و یا روغن گیاهی در غذاهایتان استفاده کنید. کره و مارگارین سرشار از ویتامین A هستند . برای تامین ویتامین A از سبزیجات هم استفاده کنید.
 سعی کنید از چربی‌های غیراشباع مثل روغن ذرت و روغن‌زیتون هم در سالاد و غذاهای روزانه خود استفاده کنید. در هفته بیست و دوم بارداری حدود 10 درصد از مادران باردار دچار عفونت ادرار می شوند و در آزمایش ادرار، عفونت مثانه خودش رو نشون میده. نشانه های این عفونت تکرر ادار، سوزش ادرار، درد زیر شکمی و درد هنگام خروج ادرار است.

هفته بیست و سوم بارداری:

در هفته بیست و سوم بارداری، جنین اندازه ای حدود 29 سانتی متر و وزنی حدود 500 گرم دارد. در سونوگرافی کودک شما شبیه به یک عروسک کوچک است. تغییر خاصی که مادر حامله در هفته بیست و سوم بارداری خود می تونه به خوبی حس کنه، تغییر در شکل و اندازه شکم و اندام هاي بدن است. ترشح از پستان ها نشان از آمادگی برای دوران شیردهی است. در پاها خصوصا قوزک پا ورم های کوچکی به وجود می آید. علت ایجاد آن تغییر در ترکیب شیمیایی خون و بزرگ شدن رحم است.

هفته بیست و چهارم بارداری:

هفته بیست و چهارم بارداری سرعت رشد جنین افزایش پیدا کرده، و ریه های جنین در حال کامل شدن هستند و سلول‌هایی در ریه به نام سورفاکتانت تولید میشه، که باعث شده کیسه‌های هوایی نوزاد بعد از تولد و هنگام تنفس به‌راحتی بزرگ و پر از هوا شده و جنین بتونه خارج از رحم زندگی کنه.
مغز جنین 6 ماهه به‌سرعت بزرگ شده. مغز مهم‌ترین قسمت بدن او شبانه‌ روز در حال فعالیته و چین‌خوردگی‌های مغز او ساختار اصلی خود را پیدا می‌کنند.

آزمایشات بارداری خیلی مهم هستند. یکی از این آزمایشات غربالگری گلوکز است که معمولا در طول هفته 24 تا 28 انجام شده و نشان می‌دهد که شما به دیابت بارداری مبتلا شده‌اید یا نه.

هفته بیست و پنجم بارداری:

اندازه جنین در هفته بیست و پنجم حاملگی از سر تا پاشنه پا حدود 34.3 سانتی‌متر شده است. وزن جنین حدود 680 گرم است که کمی بافت چربی باعث شده که دیگر نحیف و لاغر به نظر نرسد. درطول هفته 25 بارداری شما افزایش وزن بیشتری دارید . افزایش وزن در بارداری بسیار طبیعیه، اما نباید وزن شما بیش از حد بشه. وقتی رحم شما در حال بزرگ شدنه، مرکز ثقل بدن شما به سمت جلو حرکت می کنه و ممکنه دچار کمر درد بارداری بشوید. اگر آزمایش خون شما در هفته 25 بارداری نشان از کم‌خونی بدن شما باشه باید از آهن و مکمل‌های غذایی استفاده کنید.

هفته بیست و ششم بارداری:

سیستم عصبی جنین شما در هفته بیست و ششم بارداری، به مرحله کامل شدن نزدیک تر شده و اندام های بدنش حرکت های هماهنگی دارند و هنگامی که جنین به شکم شما ضربه وارد می کنه، شما می توانید کاملا این حرکات رو حس کنید. گرچه در هفته های پیشین بارداری این حرکات درد آنچنانی نداشتند، ولی الان جنین قدرت بیشتری برای حرکت کردن پیدا کرده. مغز کودک شما با سرعت زیادی در حال تکمیل شدنه. آزمایش خون و آزمایش ادرار در هفته های 26 تا 30 بارداری برای شما تجویز میشه. در آزمایش خون و ادرار، عفونت های ادراری و کم خونی مورد بررسی قرار میگیره.

هفته بیست و هفتم بارداری:

از هفته بیست و هفتم بارداری به بعد، شب‌ها خوابیدن برای شما  سخت‌تر از قبل و همینطور درد در قفسه سینه و تنگی نفس باعث ترسیدن شما شده، اما نباید نگران نباشید. این مسئله به خاطر بزرگ شدن رحم و کشیده شدن قفسه سینه است. رحم حدود 7 سانتی‌متر بالای ناف قرار گرفته و قابل لمس است.
هورمون های بارداری که توسط جفت ساخته میشه، میزان کلسترول خون رو بالا برده. هورمون پروژسترون با ترشح به شل شدن رحم و آماده شدن پستان ها برای شیردهی در حال ترشح است.

در هفته بیست و هفت بارداری، جنین وزنی حدود 900 گرم و قد او نیز 36.5 سانتی متر است.

هفته بیست و هشتم بارداری:

هفته بیست و هشتم بارداری، اولین هفته از سه ماهه دوم بارداری است. در این هفته، کودک عزیز شما داره خودش را برای زندگی در خارج از رحم آماده میکنه. در صورت داشتن عفونت‌ ادراری در هفته 28 بارداری، احساس درد یا سوزش در زمان دفع ادرار، سریعا به پزشک مراجعه کنید، چون ممکنه به مشکلات کلیوی و حتی زایمان زودرس منجر بشه.

هفته بیست و نهم بارداری:

جنین در هفته بیست و نه بارداری، میتونه سرفه کنه و حتی انگشت دست خودش رو بمکه. جنین حتی توانایی داره سر خودش رو از سمتی به سمت دیگه بچرخونه. دستگاه شنوایی جنین هم در حال تکامل بوده و صداهای اطراف رو به خوبی میشنوه. چون سر کودک شما در رحم به سمت پائینه، ممکنه ضرباتی رو در بالای رحم احساس کنید. جنین، حدود نیم لیتر ادرار در روز تولید می کند. در هفته 29 بارداری، با رشد کودک ممکن است شما بیشتر احساس گرسنگی داشته باشید و بعد از صرف غذا تمایل خوردن شما به دوباره خوردن غذا افزایش پیدا می کند.

هفته سی ام بارداری:

از هفته سی ام بارداری، باید کم کم آماده ی زایمان باشید. در هفته 30 بارداری شکم شما آنقدر بزرگ شده که ممکن است در طرز راه رفتن شما تاثیر بذاره. هورمونهای بارداری ممکنه در این هفته کمی روی خلق و خوی شما تاثیر گذاشته باشه. فقط به پایان راه فکر کنید و به استقبال روزای خوب بروید.

هفته سی و یکم بارداری:

در هفته سی و یکم بارداری، وزن جنین به حدود 1360 گرم رسیده و قد جنین 40 سانتی متر است. نوزاد 31 ماهه درون رحم به اندازه یک نارگیل است. آزمایش هایی که مادران حامله در دوران بارداری و در سه ماهه سوم این دوران باید انجام بدهند، شامل انجام آزمایش ادرار منظم برای شناسایی عفونت ادراری، پره‌اکلامپسی و آزمایش قند خون است که باید در هفته های آخر بارداری انجام بشه.

هفته سی و دوم بارداری:

در هفته سی و دوم بارداری حجم خون شما بسیار بیشتر شده و وزن شما در هر هفته حدود نیم کیلو افزایش پیدا می کنه، که بیشتر این مقدار وزن مربوط به جنین شماست. بین هفته‌ 32 تا 36 بارداری، ممکنه دوباره از نظر ابتلا به سفلیس یا سوزاک و البته استرپتوکوکی‌های گروه B (GBS) بررسی شوید که نوعی باکتریه و میتونه باعث مننژیت یا عفونت خونی در نوزادان بشه؛ اگر جواب آزمایش GBS مثبت باشه، در طول زایمان برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز میشه تا خطر انتقال باکتری به نوزاد کاهش پیدا کنه.

هفته سی و سوم بارداری:

در هفته سی و سوم بارداری، سرعت رشد جنین شما بیشتر شده، ریه های جنین در هفته 33 بارداری در حال تکمیل شدنه و بدن شما در حال تولید ماده ای به نام سورفاکتانت است که با اولین گریه جنین باعث باز شدن ریه جنین می شود. این روزها جنین در حال بازی کردن با بند ناف است و استخوان های بدن جنین کاملا سفت شده اند.

هفته سی و چهارم بارداری:

در هفته سی و چهارم بارداری، کودک عزیز شما سنگین تر شده، وزنی حدود 2150 گرم و قدی حدود 46-43 سانتی متر داره. در این هفته بدن جنین حالت گردتری پیدا کرده.

علائم بارداری در این هفته به اوج خودش میرسه و شما در انتهای بارداری روزهای سخت تری رو می گذرونید، اما همه این اتفاقات برای شما پایان خوشی رو به همراه داره و فقط چند هفته به پایان این روزها باقی مانده...

سوزش سر دل در کل دوران بارداری وجود داره و در این هفته بیشتر برای شما اتفاق می افته، که با تنظیم برنامه غذایی مناسب می تونید با این مشکل کنار بیاین.

هفته سی و پنجم بارداری:

وزن جنین در هفته 35 بارداری، حدودا به 2950 گرم و قد او به 46 سانتی متر می رسه. حالا جنین تقریبا به اندازه یک هندوانه است.  زمان زایمان شما نزدیک است و هر لحظه امکان داره کودک شما برای بیرون آمدن عجله داشته باشه. پس سعی کنید مراجعه منظم به پزشک داشته باشید.

هفته سی و ششم بارداری:

در هفته سی و ششم بارداری، انقباض های عضلانی براكستون- هيكس برای مادر بیشتر اتفاق میوفته. جنین این روزها حدود 30 گرم به وزنش اضافه میشه. در هفته 36 بارداری، اندام های جنین کاملا رشد کرده، ریه های جنین در حال کامل شدنه، ولی استخوان جمجمه هنوز نرم است و به خارج شدن کودک از کانال زایمان کمک می کنه. از تکرر ادرار نترسید و سعی کنید بطور مرتب مثانه خود را تخلیه کنید. بعضی از مادران باردار در هفته سی و ششم، دچار عفونت های ادرار و یا UTI می شوند. برای بهبود وضعیت هموروئید، میشه از کرم هایی استفاده کرد ولی هیچ چیز نمی تونه تکرر ادرار را کاهش بده.

هفته سی و هفتم بارداری:

در هفته سی و هفتم بارداری، شما اکنون به بالاترین سایز خود رسیده اید. فرزند شما، شاید در هفته 37 بارداری به پایین رحم و درون لگن رفته تا برای تولد آماده بشه. هفته های آخر بارداری سراسر از هیجان برای شماست. در هفته سی و هفت از بارداری بی خوابی های شبانه امان شما را بریده، که با اهمیت دادن به تغذیه می توانید کمی از این بی خوابی ها کم کنید. مسمومیت حاملگی در سه ماهه آخر بارداری شایع است و در صورت داشتن هر گونه علائمی مثل بالا رفتن فشار خون، ورم ناگهانی دست ها و پاها، افزایش وزن ناگهانی، وجود آلبومین در ادرار و دفع پروتئین در ادرار و تاری دید حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

هفته سی و هشتم بارداری:

در هفته سی و هشتم بارداری، استخوان بندی جنین سفت و سخت می شوند و جنین توانایی نگه داشتن بند ناف را در مشت خود دارد. واکنش گرفتن با دست در جنین بسیار قوی شده. به احتمال زیاد تا هفته سی و هشت بارداری، سر جنین بطور کامل به داخل لگن فرو رفته . همچنین در این هفته جفت به بزرگترین اندازه خود می رسه. خونریزی در هفته های پایانی می تواند خطرناک باشه، چون ممکنه بدلیل جدا شدن بخشی یا تمام جفت از دیواره رحم اتفاق بیوفته که با نام کنده شدن جفت شناخته می شه، یا بدلیل پایین بودن جفت که جفت سر راهی نام داره، اتفاق بیوفته. اگر در هفته های پایانی بارداری در ترشحات خود کمی خون می بینید، این هم می تواند نشانه خونریزی جفت باشد.

هفته سی و نهم بارداری:

هفته سی و نهم بارداری, رشد جنین به طور کامل انجام شده و شما باید هر لحظه منتظر تولد کودک عزیزتان باشید. در هفته سی و نه بارداری، ساخت یک لایه چربی برای بدن جنین هنوز هم در حال انجام است و نقش این لایه چربی پس از تولد، کنترل دمای بدن کودک است. یکی از علائم زایمان در هفته سی و نهم بارداری، پاره شدن کیسه آب است که باعث میشه ترشحات به آرامی از واژن خارج بشه. پاره شدن کیسه آب قبل از درد زایمان, طبیعیه و جای نگرانی نداره.

هفته چهلم بارداری:

انتظارها به پایان خود نزدیک شده و شما هفته چهلم از بارداری را پشت سر می گذارید. چیزی کمتر از چند روز باقی نمانده تا فرزند عزیزتان را در آغوش بگیرید. در هفته 40 بارداری، سر کودک در موقعیتی قرار گرفته تا بتونه از مجرای زایمان عبور کنه. در این هفته‌ها حرکات جنین را در رحم زیر نظر داشته باشید، اگر به شدت تکان میخوره یا اینکه ناگهان آرام شده باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید و برای زایمان آماده شوید. درهفته چهلم بارداری به خوردن مواد غذایی که دارای ویتامین D هستند و باعث استحکام استخوان های بدن شما و کودکتان می شود بپردازید.

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال
تبلیغات
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران اپلیکیشن پرسش از متخصص زنان دانلود